Czy to możliwe, że zostałeś zatrzymany przez policję i odkryłeś, że nie posiadasz ważnego badania technicznego? To może okazać się rozczarowującą niespodzianką. Polskie prawo stanowi, że właściciel pojazdu jest odpowiedzialny za stan techniczny pojazdu i pojazd musi być poddawany regularnym badaniom technicznym. W rezultacie wymagane są testy, a jazda bez kontroli może skutkować wieloma poważnymi konsekwencjami. Jakie są niebezpieczeństwa związane z prowadzeniem samochodu, który nie został sprawdzony? Co się zmieniło od 2021 roku?
Właściciele wszystkich pojazdów poruszających się po drogach publicznych, w tym samochodów osobowych, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych oraz motocyklistów, przed rozpoczęciem użytkowania pojazdów zobowiązani są do poddania się przeglądom technicznym. Częstotliwość przeprowadzania tych kontroli zależy od rodzaju pojazdu i jego wieku. Można śmiało założyć, że większość kierowców musi przejść przegląd techniczny przynajmniej raz w roku. Oczywiście są pewne wyjątki. Obowiązkowe jest wykonanie pierwszego badania technicznego w ciągu trzech lat od rejestracji pojazdu, a drugiego przeglądu należy przeprowadzić w ciągu dwóch lat po pierwszym przeglądzie, jeśli zakupiłeś nowy pojazd. Kolejne badanie techniczne należy przeprowadzać co 12 miesięcy po pierwszej kontroli.
Prowadzenie samochodu bez kontroli nie jest opłacalnym przedsięwzięciem. Niewykluczone, że brak obowiązkowej oceny technicznej w przypadku kontroli może mieć negatywne konsekwencje. Jednocześnie opłata za brak przeglądu niekoniecznie musi być najsurowszą dostępną karą. Co się stanie, jeśli badanie wykaże, że pojazd nie był sprawdzany?
Jeśli nie zdasz egzaminu technicznego i zostaniesz zatrzymany przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego, możesz zostać ukarany grzywną do 500 zł. Na szczęście ustawodawca nie przewidział w przepisach dodatkowych punktów karnych za to wykroczenie. Jeżeli kontrola została zakończona na kilka dni przed terminem, może to skutkować wystawieniem mandatu i pisemną dyspozycją. Z drugiej strony, jeśli jeździsz przez wiele miesięcy bez kontroli pojazdu, spotkasz się z bardziej znaczącymi reperkusjami.
Jeśli chodzi o oględziny, które wykażą, że nie przeprowadzono przeglądu technicznego, można spodziewać się konserwacji dowodu rejestracyjnego i odesłania samochodu do przeglądu technicznego, który musi zostać zakończony w ciągu siedmiu dni. Kiedyś było tak, że zabierano dowód rejestracyjny i otrzymywało się specjalne dokumenty, dzięki którym można było udać się do stacji kontrolnej i tam przeprowadzić kontrolę. W tej chwili kierowcy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego. W rezultacie jego odosobnienie jest tylko wirtualnym zatrzymaniem. Policja ma stały dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), co pozwala w każdej chwili sprawdzić aktualność dokumentacji Twojego pojazdu. Jeżeli policja stwierdzi, że Twój dowód rejestracyjny w systemie CEPiK nie został poddany kontroli technicznej, zawiesi Twój dowód rejestracyjny. Wystarczy. W efekcie kierowca zatrzymanego pojazdu musi jak najszybciej dokonać przeglądu technicznego i dostarczyć wyniki kontroli do urzędu lub na komendę policji.
Samochód nie będzie mógł brać udziału w ruchu drogowym, jeśli okaże się, że nie był przez dłuższy czas kontrolowany, a policjant uzna, że stan techniczny pojazdu budzi jego obawy. Właściciel samochodu będzie musiał ponieść dodatkowe koszty, które rozpoczną się od odholowania pojazdu na najbliższy parking. Kolejną karą za niepoddanie się kontroli samochodu w tym przypadku jest konieczność pokrycia kosztów holowania.
Odmowa zadośćuczynienia za nieprzeprowadzenie przeglądu technicznego może być jedną z najpoważniejszych konsekwencji nieprzeprowadzenia przeglądu technicznego. Zgodnie z przepisami pojazd, który nie przeszedł ostatnich przeglądów technicznych, jest pojazdem sprawnym. Brak sprawdzenia pojazdu po wypadku lub stłuczkach może skutkować odmową wypłaty odszkodowania lub zmniejszeniem wysokości przyznanych świadczeń. Gdy badanie techniczne było nieaktualne i miało wpływ na szkodę, kwota roszczenia AC może zostać obniżona, a nawet odrzucona. W przypadku winy cywilnej sprawca jest zwolniony z wszelkich następstw, a maksymalna kara to grzywna pieniężna.
Jeszcze jeden niepożądany skutek niewykonania przeglądu w 2021 r. może Ci się przytrafić. Jeśli spóźnisz się z przeglądem o więcej niż 30 dni, będziesz musiał zapłacić dwa razy więcej w cenie
Inne wpisy:
Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie OC/AC